سیستم همکاری در فروش

شبیه رویا میماند نه ؟ پول درآوردن در حالی که خواب هستید!

برای 99 درصد مردم ، همکاری در فروش نقطه شروع آنها میباشد.

ایده پشت آن ، این است که شما محصولات دیگران را اغلب از طریق شبکه های همکاری در فروش ، تبلیغ میکنید و زمانی که مشتریان بلاخره از شما خرید کنند و بخاطر بازاریابی خوبتان موفق به فروش محصولات شوید ، پورسانت خود را دریافت میکنید.

همکاری در فروش چیست ؟

همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ ( affiliate-marketing ) یک سیستم کسب درآمد انلاین میباشد که در این چند سال اخیر بسیار شایع شده است و سالانه افراد بسیاری توانسته اند از این طریق حتی در منزل هم کسب درآمد کنند. در واقع وجود اینترنت و فضاهای مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام بستر لازم را برای کسب درآمد از طریق بازاریابی و از راه دور را فراهم کرده است.

به بیانی دیگر ، در بحث همکاری در فروش یا هر فروش دیگری که مبتنی بر اینترنت و بازاریابی باشد ، شما میتوانید بعد از کمی آموزش و بدون داشتن کالا یا محصولی ، اقدام به فروش کنید و پورسانت خود را دریافت کنید. این افراد بازاریابی واسطه ای برای کسب و کارها انجام می دهند و از فضای فروش صاحبان کسب و کار ، برای فروش خود استفاده می کنند.

همکاری در فروش (Affiliate Marketing) که به آن فروش واسطه ای هم گفته میشود، به شریک شدن در سود فروش کالا یا خدمتی گفته می شود. یعنی هرکسی که به نوعی سودی برای این کسب و کار داشته باشد ، همکاری در فروش محسوب میشود و متناسب با فروشی که داشته است پورسانت دریافت می کند. احتمالا سوالی که الان برایتان پیش می آید این است که ؛ چگونه متوجه مقدار فروش هر بازاریاب می شوند ؟ پس ادامه مطلب را مطالعه کنید !

نحوه عملکرد سیستم همکاری در فروش چگونه است ؟

برای استفاده از سیستم همکاری در فروش یا همان فروش وابسته ای ، باید به صورت برنامه نویسی برای وب سایت ایجاد شود . زیرا باید برای هر بازاریاب لینک مشخصی تعریف شود تا هر سفارشی که توسط او ثبت ، ارسال و یا مرجوع میشود ، قابل پیگیری و مشاهده باشد. همچنین وب سایت ها می توانند از روشی مانند کد معرف استفاده کنند که البته این روش خیلی برای سیستم همکاری در فروش توصیه نمیشود.

مقدار پورسانت تعیین شده و همینطور شرایط پرداخت آن برای هر شرکتی متفاوت است . به همین دلیل در ادامه به بررسی شرایط همکاری در فروش چند شرکت مختلف می پردازیم .

یکی از بزرگترین شرکت های دنیا در بحث همکاری در فروش ، شرکت آمازون میباشد که احتمالا نام آن را زیاد شنیده اید :

شرایط همکاری در فروش آمازون

برنامه همکاری در فروش آمازون که به آن « Amazon Associates » هم گفته مشیود ، یکی از بزرگترین شبکه های همکاری در فروش جهان میباشد که به ناشران ، بلاگرها و افرادی که تولید محتوا می کنند و صاحبان وب سایت هایی که از ترافیک سایت خود کسب درآمد می کنند ، با میلیون ها محصولی که در سایت آمازون وجود دارد ، کمک میکند. بنابراین یک راه عالی برای کسب درآمد برای وب سایت میباشد. آمازون برای وصل کردن بازدیدکنندگان به محصولات و کسب درآمد از خریدهای واجد شرایط ، از ابزارهای ساخت لینک آسان استفاده می کند. به عنوان یک شریک ، شما باید دسترسی کامل به تمام ازپبزارهای گزارش دهی داشته باشید تا آنچه که باعث تاثیرگزاری بیشتر در خوانندگان شما می شود را بیاموزید.

چگونه میتوانم واجد شرایط استفاده از برنامه آمازون باشم ؟

بلاگرها ، اینفلوئنسرها و افرادی که تولید محتوا می کنند مشروط بر اینکه اگر وب سایت یا اپلیکیشن موبایل داشته باشند ، میتوانند از برنامه آمازون استفاده کنند.

استفاده از سیستم همکاری در فروش آمازون دارای قوانینی میباشد که در ادامه به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم :

 • شما باید در سایت خود یا در ارتباطات خود اعلام کنید که احتمالا شما واجد شرایط دریافت توصیه های خود هستید و به آنها عمل میکنید.
 • شما نباید در توصیه های خود ادعاهای غلط یا فریبنده داشته باشید.
 • از ارجاع دادن به قیمت ها (به استثنای برخی موارد) خودداری کنید زیرا قیمت ها دائما تغییر می کنند.
 • از لینک همکاری در فروش آمازون برای تبلیغات آفلاین ، کتاب های الکترونیکی و ایمیل استفاده نکنید.

نحوه شریک شدن با آمازون

 1. راه اندازی وب سایت یا وبلاگ
 2. مطالعه صفحه همکاری در فروش آمازون
 3. ساخت پروفایل همکاری در فروش آمازون
 4. ساخت لینک همکاری در فروش آمازون

زمانی که شما در آمازون ثبت نام میکنید ، یک کد مخصوص به خود را دریافت میکنید ، چیزی شبیه به این کد : amazon.com/dp/B01K1C94E4

هنگامی که شخصی بر روی لینک شما کلیک می کند و ظرف مدت 24 ساعت محصولی از آمازون خریداری کند ، کمیسیونی از سود خرید به شما تعلق خواهد گرفت . نکته خوب این است که مشتریان حتما نباید محصول پیشنهادی شما را خرید کنند . یعنی اگر شما چاقو آشپزخانه را برای آنها فرستادید ، و آنها در نهایت یک راکت تنیس بخرند ، بازهم کمیسیون خرید به شما تعلق میگیرد. اگر آنها در مدت24 ساعت بعد از وارد شدن به لینک شما ، هرچیز دیگری هم بخرند ، بازهم کمیسیون به شما تعلق میگیرد.

درصد کمیسیون همکاری در فروش آمازون

البته طبق گزارشات موجود ، چند ماهی میشود که آمازون نرخ کمیسیون مشارکت در همکاری برخی از کالاهای خود را تا حد زیادی کم کرده است. به طور مثال نرخ کمیسیون مبلمان و لوازم دکوراسیون خانه از 8% به 3 % رسیده است. همچنین مقدار کمیسیون محصولات غذایی از 5% به 1% و مقدار کمیسیون محصولات زیبایی و مراقبتی پوست ، لوازم ورزشی و لوازم خودرو و آشپزخانه ، از 4.5% به 3 % کاهش یافته است.

همکاری در فروش دیجی کالا

از جمله شرایط همکاری در فروش دیجی کالا این است که هر کاربر فقط میتواند یک حساب شخصی در سیستم افیلیت مارکتینگ دیجیکالا داشته باشد اما در افزودن وبسایت و رسانه های اجتماعی محدودیتی ندارد و میتوانید در هر وب سایت یا شبکه اجتماعی فعالیت خود را انجام دهید.

نحوه شروع به کار در دیجی کالا

ابتدا باید در قسمت مدیریت رسانه ، سایت یا شبکه اجتماعی خود را ثبت کنید و سپس از قسمت مدیریت لینک ها باید ادرس صفحه ای از دیجی کالا که میخواهید را وارد نمایید. سپس لینک ایجاد شده را در صفحات اجتماعی یا وبسایت خود قرار دهید تا از طریق آن مشتریان بتوانند خرید خود را با کد شما انجام دهند.

برای فعالیت در اینستاگرام نیز باید لینکی که از دیجی کالا دریافت کرده اید را در قسمت bio پیج قرار دهید. همچنین اگر تعداد فالوورهای شما بیش از ۱۰ هزار نفر باشد میتوانید لینک ها را در استوری نیز به اشتراک گذارید .

خبر خوب دیگر اینکه قبلا مشتریان فقط میتوانستند کالاهای موجود در سایت دیجی کالا را تبلیغ کنند و بفروشند اما زین پس بازاریاب ها میتوانند برای فروش محصولات دیجی استایل هم لینک و کد دریافت کنند. نحوه ثبت نام و دریافت کد و فروش محصولات در سایت دیجی استایل دقیقا مشابه سایت دیجی کالا میباشد و جای هیچ گونه نگرانی نمیباشد. فقط تنوع محصولات در سایت دیجی استایل بیشتر شده است.

نحوه پرداخت کمیسیون به چه صورت است ؟

حداقل زمانی که برای پرداخت کیمسیون باید سپری شود 14 روز بعد از خرید مشتری و رسیدن کالا به دست او میباشد تا مطمئن شوند کالای خریداری شده مرجوع نمیشود. همچنین اگر مشتری هنگام خرید از کد تخفیف استفاده کند ،طبق قانون مبلغ تخفیف از مبلغ کمیسیون شما کسر میگردد و همین مورد درآمد شما را صفر میکند . حداکثر مبلغ کمیسیونی که به کالایی تعلق میگیرد ، 200 هزار تومان است.

برای دریافت کمیسیون خود و تسویه حساب ، در قسمت امور مالی سه قسمت وجود دارد :

 • قسمت اول : درآمد قطعی شده . برای اینکه بتوانید تسویه کنید ، مبلغ درآمد قطعی شده شما بایدحداقل به 200 هزارتومان برسد.
 • قسمت دوم : تعداد سفارشات قطعی شده . در این قسمت کل صفارشات قطعی شده ما را نشان میدهد. یعنی سفارشاتی که ارسال شده اند و در انتظار 14 روز زمان برای قطعی شدن می باشند.
 • قسمت سوم : مجموع درآمد . که شامل درآمد تسویه شده ، درآمد تسویه نشده و درآمد بالقوه میباشد.

بعد از طی کردن تمام مراحل فوق ، باید خاطر نشان کنم که درخواست های تسویه حساب آخر هر ماه تایید میگردد. همچنین درخواست های مالی هر ماه ۱ام تا ۳ام ماه بعد آن بررسی خواهد شد و زمان پرداخت درخواست های هر ماه ۴۰ روز بعد از زمان درخواست خواهد بود . یعنی اگر درخواست مالی شما در خرداد ثبت شود ، در تاریخ 10 مرداد انجام خواهد شد.

حداقل مبلغ تسویهتاریخ تسویه دیجی کالا
200 هزار تومان40 روز بعد از درخواست

نکته مهم دیگراین است که یکی از عوامل تاثیرگزار در خصوص پرداخت کمیسیون ، در نظر گرفتن سطح کاربران میباشد. دیجی کالا برای تشویق کاربران به فروش بیشتر ، سه سطح برنز ، نقره ای و طلایی را برای آنها در نظر گرفته است که هر کاربر با توجه به میزان فروشی که دارد در یکی از این سطوح قرار میگیرد و مقدار کمیسیون او نیز بر همین اسا تعیین می شود.

نحوه قرارگیری در سطوح فروش به چه صورت است ؟

معیار سطح ‌بندی تعداد سفارش « قطعی شده » در هر ماه است. اگر ماهانه بین یک تا 700 سفارش قطعی شده داشته باشید ، سطح شما برنز میشود. در صورتی که تعداد سفارش‌های قطعی شده شما در ماه بیش از ۷۰۰ سفارش باشد سطح شما به نقره‌ای تبدیل می‌شود و اگر بیشتر از ۱۷۰۰ سفارش از طریق حساب کاربری شما ثبت شده باشد، رسانه شما طلایی می‌شود.

همچنین دیجی کالا پورسانتی برای جذب مشتریان جدیدی که از طریق رسانه شما ، با سایت دیجی کالا اشنا شوند نیز در نظر گرفته است. یعنی وقتی مشتری از طریق لینک شما وارد دیجی کالا شود و ثبت نام کند و خرید خود را انجام دهد ، علاوه بر کمیسیون خرید ، مبلغی بین 9 هزارتومان تا 21 هزارتومان نیز تحت عنوان کمیسیون مشتری جدید به حساب کاربری شما افزوده خواهد شد .

در جدول زیر لیست درصد کمیسیون دیجی کالا برای برخی از متداول ترین کالاها وجود دارد :

سطح طلاییسطح نقره ای سطح برنزمحصولات
11%9%8%زنانه و مردانه
10%8%7%پوشاک ورزشی 
11%10%9%اکسسوری لوازم شخصی 
9%7%6%زیورآلات
5%4%3%ساعت و مچ بند هوشمند
4%3%2%لپ تاپ
7%5%4%لوازم خانگی برقی 
9%7%6%عطر
9%7%6%ایمنی و مراقبت 
0%0%0%موبایل
0%0%0%تفریحی و ورزشی
0%0%0%مواد پروتئینی

همکاری در فروش سبزگستر

برای شروع فعالیت در سبزگستر ، شما باید یک فضای مجازی مانند وبسایت یا صفحه اینستاگرام داشته باشید. سپس میتوانید از روش فروش پیامکی یا ربات تلگرامی برای فروش محصولات خود استفاده کنید. برای فروش در اینستاگرام و کانال های تلگرامی و سایت های مختلف ، باید بخش پیامکی خود را در پنل کاربری سبزگستر فعال کنید .

پورسانت همکاری در فروش سبزگستر

همچنین برای سفارشات برگشتی نیز ، اگر به تازگی عضو سبزگستر شده باشید و به عنوان کاربر عادی باشید ، 30 درصد ازمبلغ ارسال بابت سفارش برگشتی از حساب شما کسر می گردد. این در حالی است که اگر کاربری با امتیاز بالا باشید مثلا یک ستاره ای ، این درصد کمتر شده و اگر در بالاترین سطح یعنی الماس باشید ، هیچ گونه هزینه ای از شما کسر نمی گردد.

نحوه دریافت کمیسیون

دریافت کمیسیون به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام میشود. نکته مهم این است که از هر طریقی که اقدام کنید ، بازهم پرداخت وجه بدون محدودیت زمانی به حسابتان واریز می گردد. فقط کافی است مبلغ پورسانت به آن میزانی که در سیستم وارد کرده اید برسد و حداقل مبلغ دریافتی پورسانتی 50 هزار تومان میباشد.

نکته مهم دیگر این است که اگر کالایی را فروخته باشید و در مرحله ارسال شد باشد ، میتوانید 70 درصد مبلغ کمیسیون خود را دریافت کنید و 30 درصد باقی مانده برای همان بحث امکان برگشتی سفارش میباشد. اما اگر کالا در مرحله توزیع شد قرار بگید ، میتوانید 100 درصد مبلغ پورسانت خود را دریافت کنید.

مقدار پورسانت همکاری در فروش سبزگستر

درصد کمیسیونپورسانتقیمت فروش نام محصول
10%11000109000هودی مردانه 
9%11000118000سوییشرت مردانه
9%11000118000ست سوییشرت شلوار
9%13000138000 new balanc کفش مردانه
10%11000109000شلوار اسلش مردانه
9%13000149000کفش مردانه اسکلتی

همکاری در فروش دایان شاپ

دایان نیز یکی دیگر از فروشگاه هایی است که در بحث همکاری در فروش همیشه مطرح بوده است. نحوه شروع به کار در دایان به این صورت است که بعد از ثبت نام و عضویت در سایت و ایجاد فروشگاه ، وب سایت یا صفحه مجازی خود ، بنر تبلیغاتی محصولات را از دایان دریافت خواهید کرد.

نحوه دریافت کمیسیون به چه صورت است؟

بعد از فروش محصول شما میتوانید 30 درصد از مبلغ کمیسیون خود را دریافت کنید و بعد از توزیع شدن کالا ، میتوانید 70 درصد بقیه را دریافت کنید.

مقدار پورسانت همکاری در فروش دایان شاپ

درصد کمیسیونپورسانتقیمت فروش نام محصول
11%13080119000شلوار اسلش مردانه
7%14700210000کفش ورزشی مردانه
10%11900119000شلوار مردانه 
7%16030229000کفش ورزشی مردانه مدل maran
12%13080109000ساعت دیواری 
6%14940249000کاپشن ارتشی مردانه
5%15950319000کاپشن چرم مردانه
10%10900109000عینک آفتابی
14%1050075000عینک آفتابی 
4%15960399000ساعت هوشمند x6 
8%12720159000ساعت مچی مردانه

همکاری در فروش آفکده

فروشگاه اینترنتی آفکده نیز سایر فروشگاه های اینترنتی ، برای بحث همکاری در فروش ، 30 درصد پورسانت را به عنوان برگشتی کالا در نظر گرفته اند و 70 درصد را در مرحله ارسال شد پرداخت می کنند. همچنین زمانی که کالا توزیع شود ، 100 درصد وجه را پرداخت می کند.

نحوه دریافت پورسانت به چه صورت است ؟

حداقل مبلغ دریافت کمیسیون ، 50 هزارتومان میباشد و تسویه آن روزانه است . یعنی فردای هر روزی که درخواست دریافت وجه بدهید ، فردای آن روز کمیسیون شما به حسابتان واریز می گردد.

مقدار پورسانت همکاری در فروش آفکده

درصد کمیسیونپورسانتقیمت فروش نام محصول
12%1080090000کتونی آدیداس مردانه
12%19080159000نیم بوت مردانه تیم برلند
12%20280169000کتونی مردانه پاریس
12%16680139000نیم بوت مردانه کلارک 
12%18000150000بوت مردانه چرم 
12%14280119000کتونی مردانه اکو
12%480040000کفش راحتی اسکچرز زنانه
12%13800115000کتونی زنانه آدیداس
12%1068089000کتونی زنانه و مردانه نایکی 
12%17880149000نیم بوت مردانه 
12%23880199000کفش مردانه ریبوک 

همانطور که مشاهده میکنید ، پورسانت تمامی کالاهای آفکده 12 درصد میباشد . یعنی تقریبا 2 درصد بیشتر از فروشگاه های اینترنتی دیگر .

مقایسه سیستم همکاری در فروش آفکده و دایان شاپ

همانطور که مشاهده کردید ، قیمت و نوع کالاهای دایان و آفکده تقریبا مشابه میباشد به همین دلیل این دو شرکت همیشه رقیب یکدیگر بوده اند . اصلی ترین تفاوت این دو شرکت در مقدار پورسانتی است که به بازاریاب ها میدهد به این صورت که با وجود قیمت های ثابت ، آفکده 12 درصد پورسانت و دایان به طور میانگین 9 تا 10 درصد پورسانت برای بازاریاب ها در نظر گرفته است.

تفاوت دیگه ای که وجود دارد در تنوع کالا ها میباشد زیرا تنوع محصولات دایان شاپ بیشتر از آفکده است اما نکته مهم دیگر این است که بدلیل اینکه آفکده در شهرهای تهران و اصفهان دفتر دارد و از سرویس پست مخصوص به خود استفاده میکند ، این امکان را برای مشتریان تهران و اصفهان فراهم کرده است تا دو سایز کفش را تست کنند در نتیجه مشتریان با اطمینان خیلی بیشتری میتوانند خرید خود را ثبت کنند.

از طرفی دیگر بدلیل اینکه دفتر دایان شاپ در مشهد میباشد ، سفارش های مشهد را سریع تر از شهر های بزرگ دیگر از جمله تهران ، ارسال می کند.

آفکدهدایان شاپنام شرکت
درصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالادرصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالانام محصول 
12%214801790009%16110179000نیم بوت مردانه Kiyan 
آفکدهدایان شاپنام شرکت
درصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالادرصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالانام محصول 
12%226801890008%17000189000کفش ساقدار مردانه AIRMAX 
آفکدهدایان شاپنام شرکت
درصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالادرصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالانام محصول 
12%166801390009%12510139000کفش مردانه ecco
آفکدهدایان شاپنام شرکت
درصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالادرصد پورسانت مبلغ پورسانتقیمت کالانام محصول 
12%250002100007%14700210000کفش ساقدار مردانه clark

در نهایت برای اینکه بخواهیم یک جمع بندی کلی داشته باشیم ، المان های مهمی مانند درصد پورسانت و زمان پرداخت وجه را در قالب یک جدول بیان کردیم تا قیاس آنها و تصمیم گیری برای شما راحت تر باشد.

تاریخ واریز وجهحداقل مبلغ برداشتیدرصد کمیسیون نام شرکت
14 روز بعد2000007%دیجی کالا
24 ساعت بعد 5000012%آفکده
24 ساعت بعد 50000حدودا 9%سبزگستر
24 ساعت بعد 50000حدودا 9%دایان شاپ

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *