در جدول بالا نحوه محاسبه هزینه پست در فروشگاه های اینترنتی آمده است. هزینه ارسال کالا با توجه به پارامترهایی نظیر استان مقصد، وزن محصول، بیمه برای اشیا قیمتی و همچنین خدماتی مانند اگهی تحویل و یا جمع آوری در محل تعیین می شود . به عنوان مثال هزینه پست پیشتاز 1402 به علت تفاوت در زمان ارسال کالا با پست ویژه متفاوت است . در این راستا شرکت پستی صدر با ارائه خدمات پستی درب منزل و در زمینه ارسال مرسولات پستی ، سرویس پستی cod و خدمات مربوط به فروشگاه های اینترتی فعالیت می کند.

در ادامه این مقاله با نحوه ارسال کالا از طریق پست پیشتاز و همچنین زمان تحویل پست پیشتاز و محاسبه هزینه ارسال پستی بیشتر آشنا می شویم.

عوامل موثر در هزینه انواع پست:

1-استان مقصد

هزینه پست 1402 شهر به شهر از لحاظ استان به سه دسته تقسیم می شود:

 1. استان بومی : چنانچه مبدا و مقصد مرسوله درون یک استان باشد.
 2. استان همجوار:تمامی استان هایی که با استان مبدا مرز مشترک داشته باشد.
 3. استان غیر همجوار: استان هایی که با استان مبدا مرز مشترک نداشته و برای رسیدن به آنها باید از یک استان همجوار عبور کرد.

2-وزن محصول

طبق تعرفه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی، هزینه پست پیشتاز تا وزن حداکثر یک کیلوگرم و قیمت صدهزار تومان برای حمل و نقل درون استانی با تعرفه 172.998 ریال و برای برون استانی با تعرفه 212.800  ریال محاسبه خواهد شد وهمچنین این تعرفه برای مرسولاتی با وزن تا حداکثر ۲ کیلوگرم به ترتیب 126.222 و 206.426 ریال خواهد بود. (این قیمت ها در فروردین ماه سال 1402 محاسبه شده است).

3-انواع سرویس پستی

پست پیشتاز 1402

در مواردی که سرعت ارسال محصول به دست مشتری از مهم باشد میتوان از پست پیشتاز استفاده کرد، در واقع نحوه ارسال کالا از طریق پست پیشتاز از سرعت بیشتری برخوردار است. زمان تحویل پست پیشتاز و جمع آوری مرسولات پستی برای مرسولات شهری و درون استانی یک روز و برای مراکز استان ها و سایر شهرستان ها 2 الی 5 روز میباشد.تعرفه پست پیشتاز 1402 متغیر است. برای استعلام قیمت پست پیشتاز به وبسایت پست مراجعه کنید. همچنین از فرم بالا می توانید برای محاسبه هزینه پست پیشتاز، هزینه پست عادی و هزینه پست ساده استفاده کنید.

 • قابل ذکر است که در صورتی که امکان مراجعه شخص به دفاتر پستی وجود نداشته باشد پست با ارایه خدمات جمع اوری در محل با پرداخت هزینه به صورت اشتراک ماهانه بدون محدودیت در تعداد و میزان بسته این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا مرسولات خود ارسال کنید.

هرینه پست پیشتاز

پست ویژه

این سرویس پستی سریع‌ترین و در عین حال گران ترین سرویس شرکت ملی پست ایران برای حمل کالا است که از طریق مراجعه به باجه های پستی امکان پذیر است.در این مورد امکان استفاده از سیستم پرداخت در منزل وجود ندارد.

 • شایان ذکر است که پست سفارشی ازخرداد سال 1400  به طور کلی از دستور کار اداره پست حذف گردید.

هزینه ارسال کالا با پست پیشتاز ، درعواملی همچون زمان توزیع مرسوله (ساعات اداری –خارج از وقت اداری- شبانه) ،خدمات ویژه (سرویس SMS –شناسه الکترونیک- اگهی تحویل) و زمان تحویل مرسوله به دفاتر پستی بوسیله شرکت پست  تاثیرگذاراست ، که تغییرهریک از این متغییرها در هزینه نهایی شما را تغییر می دهد. به عنوان مثال هزینه پست پیشتاز شرکت ملی پست برای یک بسته ۱ کیلوگرمی از مبدا تهران به مقصد مشهد در حالت عادی 143.000و ارسال همین بسته در خارج از ساعات اداری و استفاده از سرویس SMSو پرداخت در محل 186.226 می شود.

در همین راستا شرکت ملی پست، امکان مشاهده نرخ خدمات پستی را از طریق سامانه‌ای الکترونیکی به نام سامانه محاسبه نرخ مرسولات پستی فراهم آورده است. متقاضیان می‌توانند با ورود به این سامانه نرخ استفاده از خدمات پستی مورد نظر خود را در اشکال مختلف پست پیشتاز، پست ویژه و سفارشی در انواع پاکتی و بسته‌ای محاسبه کنند.

تعرفه انواع سرویس پستی در صدر

سرویس پرداخت در محل

شرکت پستی صدر خدماتی مانند سرویس پرداخت در محل پست یا همان سرویس پستی cod(Cash On Delivery) را ارائه می دهند که در جهت افزایش اعتماد مشتری و در نتیجه افزایش رضایت آن نقش به سزایی دارد. این واحد کارمزد 2درصدی روی فاکتورها اعمال می کند. در ادامه این مقاله به مزایا و معایب این سرویس پستی میپردازیم:

مزایای سرویس پرداخت درب منزل پست
 • این روش برای افرادی که می خواهند هنگام تحویل محصول ابتدا آن را بررسی کنند و سپس وجه آن را پرداخت کنند ، بسیار مناسب است. پرداخت در محل برای این دسته از افراد مزیت بزرگی محسوب می شود.
 • مزیت بعدی پرداخت در محل برای آن گروه از افرادی است که کارت اعتباری یا رمز دوم ندارند. زیرا آمار نشان میدهد سالانه تعداد کثیری از مردم به علت نداشتن یا فراموش کردن رمز دوم عابر بانک خود ، خرید آنلاین خود را لغو کردند.
 • برای جذب مشتریان بیشتر، سرویس پستی COD توسط اکثر سایت ها و فروشگاه های آنلاین ساپورت می شود ، تا افرادی که نمی خواهند اطلاعات محرمانه کارت اعتباری شان فاش شوند نیز خرید آنلاین خود را انجام دهند.
معایب سرویس پرداخت درب منزل پست
 • گاهی اوقات برخی از محصولات برگشت داده می شوند و خریدار به هردلیلی محصول را قبول نمی کند و به مامور پست یا پیک برمیگرداند.
 • از دیگر معایب این روش این است که  گاهی اوقات مشتری کالای تقلبی سفارش می دهد و چون در سرویس پستی COD هیچ تعهدی برای خرید وجود ندارد و این یک ضرر برای فروشگاه محسوب می شود.
 • اگر محصول با تاخیر به دست مشتری برسد ، برخی افراد بسته را قبول نمی کنند و این یعنی هزینه برگشت کالا به عهده فروشگاه خواهد بود.

خدمات پستی انلاین

از خدمات دیگر این شرکت می توان به خدمات پستی برای فروشگاه های اینترنتی اشاره کرد. این واحد به علت همکاری مستقیم با شرکت پست از ترافیک زیادی برخوردار است و امکان اعمال تخفیف 20درصدی را روی هزینه ارسال دارد.از خدمات قابل توجه این واحد می توان به موارد زیراشاره کرد:

1- قابلیت استفاده از پرداخت درب منزل کالا

3- دارا بودن امکان انبار داری فروشگاه اینترنتی (انبار داری لجستیک)

4-گستره سرویس دهی وسیع در بین شهرها و روستاهای سطح کشور

5-داشتن پنل حرفه که در راستای مدیریت بهتر، امکان بررسی موجودی انبار، کالاهای کسری و مرجوعی، کالاهای پر فروش و بسته های اماده به ارسال و همچنین پیگیری آن ها را دارد.

6- امکان تعریف سطح دسترسی کارمندان خود به پنل به صورت کاملا رایگان.

به کمک نرم افزاز بالا متقاضیان می توانند با وارد کردن اطلاعات مبدا و مقصد ،وزن ، نوع پرداخت و… هزینه پستی کالای مورد نظر خود را به راحتی محاسبه و مشاهده کنند و از زمان تحویل پست پیشتاز مطلع شوند. مزیت این کار این است که فرد می تواند بدون تماس و یا حتی مراجعه حضوری، از تعرفه های پستی آگاه شود . همچنین اگر فروشگاه اینترنتی هستید که نیازمند خدمات پستی درب منزل است ، میتوانید با استفاده از خدمات شرکت صدربا هزینه هایی مقرون به صرفه خدماتی سریع و با کیفیت بالا را تجربه کنید.